23 czerwca do naszej Bursy przyjechały wychowawczynie grupy młodzieży z Francji, które co roku odbywały u nas staż. Tegoroczne spotkanie dotyczyło planów na rok 2027, między innymi wyjazdu mieszkanek Bursy do Bretanii. Podczas tego spotkania wymieniałyśmy się doświadczeniami pedagogicznymi, które zakończyły się serdecznym podziękowaniem za współpracę. Panie podkreśliły, że dzięki praktykom odbytym w Polsce ich młodzież szybko znajduje pracę.
Zakończenie roku szkolnego w bursie
Wczorajszy wieczór upłynął w bardzo miłej atmosferze. W bursie miało miejsce symboliczne zakończenie roku szkolnego. Na kolację zostały przygotowane pizza i gofry, a po kolacji było spotkanie na świetlicy, gdzie Siostra podziękowała za mijający rok szkolny, szczególne podziękowania i upominki skierowała do Samorządu Bursy za ich pracę i zaangażowanie w sprawy bursy. Po części oficjalnej dziewczyny miały do wyboru tańce lub gry planszowe. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem: lodami oraz słodkimi i słonymi przekąskami.
Aktywność na świeżym powietrzu
W każdą wolną chwilę i piękną pogodę staramy się zachęcać dziewczyny do aktywności na świeżym powietrzu. Podczas kilku ciepłych wieczorów udało nam się wyjść na spacer oraz zagrać w badmintona.
Wieczór gier planszowych
W wolnych chwilach, dziewczyny korzystają ze świetlicy, gdzie sięgają po gry planszowe. Czerwiec sprzyja już takim wieczorom i coraz więcej osób bierze udział w takiej formie spędzania czasu wolnego. To nas bardzo cieszy, ponieważ jest to doskonała okazja do wspólnych rozmów i integracji.
Dzień Dziecka
Czerwiec w szkołach dla wielu naszych bursantek jest już miesiącem relaksu i ostatnim etapem do wakacji. W bursie jednak dzieje się wiele ciekawych wydarzeń, m.in. świętujemy Dzień Dziecka. Z tej okazji podczas kolacji miłym akcentem dla każdej z nas były pyszne gofry, które cieszyły się niezwykłą popularnością. Siostra zadbała również o mały upominek w postaci bransoletki i słodkości. Wieczór zakończył się grami oraz lodami.
Czas jubileuszu
W ostatnią niedzielę kwietnia odbyły się obchody jubileuszowe upamiętniające 150-lecie przybycia Sióstr Boromeuszek do Cieszyna oraz 30-lecie Bursy dla Młodzieży Żeńskiej. Uroczystości odbyły się w kaplicy sióstr o godzinie 11.00 mszą świętą, której przewodniczył bp Roman Pindel. Jubileusz wraz z siostrami i młodzieżą z bursy świętowało wielu zacnych gości, przedstawicieli samorządu miasta, wydziału edukacji, dyrektorów i nauczycieli szkół, duchownych, pracowników administracji, rodziców i wiele innych osób. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy udali się do Domu Narodowego, gdzie młodzież z bursy wraz z młodzieżą oazową przygotowała okolicznościowe przedstawienie pt. „Tony Miłosierdzia” nawiązujące do historii oraz działalności Sióstr Boromeuszek.
Pożegnanie Maturzystek
Matury trwają w najlepsze i nasze maturzystki mierzą się z poszczególnymi egzaminami nie brakuje w bursie czasu na zrelaksowanie się przed kolejnymi zmaganiami. W poniedziałek 04 maja odbyła się Msza święta w intencji maturzystek, wieczorem uroczysta kolacja, we wtorek po egzaminie z matematyki dziewczyny wybrały się na wieczorny spacer, a następnie relaksowały się przy grach towarzyskich. Środa to był czas dla języków obcych, wszystkie nasze maturzystki zdecydowały się na język angielski, wieczorem odbyło się wspólne spotkanie w kawiarence, gdzie dziewczyny dzieliły się wrażeniami z matur relaksując się przy pysznych lodach i muzyce. Nim jednak to wszystko miało miejsce pod koniec kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystek. Był to niezwykły czas wspomnień, wzruszeń, zabawy przy quizie na temat życia w bursie. Następnie dziewczyny zostały odznaczone czapeczkami i szarfami dla absolwentek oraz otrzymały torby z wyprawką dla maturzystek. Na zakończenie przyszedł czas na zabawę przy muzyce.
Otwarcie kawiarenki
Czas ferii za nami, w bursie w tym czasie odbyło się kilka remontów, powstała nowa szatnia i łazienka, odświeżona została świetlica, natomiast najbardziej wyczekiwana była nowo powstająca bursowa kawiarenka. Otwarcie kawiarenki z osobami odpowiedzialnymi za jej wykonanie miało miejsce w ostatni piątek ferii. Kawiarenka ma służyć naszym dziewczynom na chwile relaksu i rozmów przy herbatce, ale przede wszystkim na przyjmowanie gości w bursie zgodnie ze standardami obowiązującymi w naszej placówce.
Kolacja z Siostrami
W ubiegłym tygodniu zostałyśmy zaproszone przez Siostry do ich reflektarza na kolację z okazji Dnia Życia Osób Konsekrowanych, który przypada 2 lutego. Kolacja była doskonałą okazją do zapoznania się z Siostrami, szczególnie maturzystek z siostrą, która się za nie modli. Podczas kolacji wszyscy doskonale się czuli w swoim towarzystwie, odbyło się wiele ciekawych rozmów. Po kolacji dziewczyny przygotowały dla Sióstr występ muzyczno- taneczny, podczas którego śpiewały kolędy i piosenki okresu bożonarodzeniowego, następnie Zosia i Jagna wykonały swoje pięknie przygotowane występy taneczne. Na zakończenie dziewczyny złożyły Siostrom piękne życzenia.
Karnawał 2026
W ubiegłym tygodniu w bursie odbył się bal karnawałowy. Tradycyjnie już zabawa była połączona z Oazą z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Młodzież bawiła się przy muzyce, za którą odpowiedzialny był pan Michał. Siostra wraz z paniami zadbała o część kulinarną i wszyscy mogli skorzystać z bufetu, który zorganizowany był na uczelni. Do wyboru były chipsy, paluszki, pączki, galaretki z owocami, pizza i napoje. Wszyscy dobrze się bawili